چهارشنبه, 07 آبان 1399 04:05

هر تیغه ای تیغه کرکره برقی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شاید برا شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید کرکره برقی آلومینیومی نصب کنید و با تیغه های کرکره بسیار متنوع رو به رو شده اید و در انتخاب دچار سردرگمی شده اید. با ما در هر تیغه ای تیغه کرکره برقی نیست باشید.

هر تیغه ای تیغه کرکره برقی نیست

 

هر تیغه ای تیغه کرکره برقی نیست

در این مطلب قصد داریم بر اساس مستندات علمی سه برند تیغه کرکره برقی متدوال آکرول، جنرال و آلما بررسی کنیم. در همین راستا، طی آزمایش هایی آنالیزهای اسپکترومتری نمونه های تیغه های آکرول، آلما و جنرال در مرکز پژوهش متالورژی رازی تهیه و آماده شد.

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه آکرول مشابه آلیاژ آلومینیوم نمونه استاندارد آمریکایی AA6063 است.

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه آلما مشابه آلیاژ آلومینیوم نمونه استاندارد آمریکایی AA1200 است.

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه جنرال مشابه آلیاژ آلومینیوم نمونه استاندارد آمریکایی AA8112 است.

برای مشاهده قیمت کرکره برقی کلیک کنید.

لطفا برای خدمات تعمیر و نصب کرکره برقی و قطعات یدکی کرکره برقی به ایپاکو سرویس مراجعه کنید.

آلیاژهای آلومینیومی انواع مختلفی دارند اما در هشت گروه دسته بندی می شوند، که تیغه آکرول مشابه آلیاژ های گروه شش، تیغه آلما مشابه آلیاژهای گروه یک و تیغه جنرال مشابه آلیاژهای گروه هشت می باشد.

آنالیز نمونه تیغه های کرکره برقی

آلیاژ چیست؟

آلیاژ ها مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی با درصد بالاتر که اصطلاحا فلز پایه می گویند، با یک یا چند عنصر فلزی یا غیر فلزی تشکیل می شود. آلیاژ های آلومینیومی 90 تا 96 درصد از عنصر آلومینیوم تشکیل شده است. عناصر دیگری چون مس، سیلسیم، منیزیم و .... به منظور بهبود خواص اضافه می شود.

آنالیز نمونه تیغه کرکره برقی آکرول

تیغه کرکره برقی آکرول

نتایج آنالیز

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه کرکره برقی آکرول مشابه نمونه استاندارد آمریکایی AA6063 است. تیغه آکرول از گروه شش طبقه بندی آلیاژ آلومینیومی می باشد. تیغه آکرول آلیاژ بر پایه آلومینیوم است و سیلسیم و منیزیم به عنوان افزودنی هایی به منظور بهبود خواص اضافه شده اند. آلیاژ آلومینیومی این گروه خواص مکانیکی بسیار مطلوبی دارند، به طور مثال استحکام و مقاومت بسیار خوبی دارند. وجود منیزیم و سیلسیم موجب بهبود خواص شیمیایی شده و مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد. خوردگی معمولا فرآیندی زیان آور و آسیب زننده است. زمانی که محصولی مقاومت به خوردگی بالایی داشته باشد، در برابر عوامل محیطی چون باد، باران های اسیدی، انواع مواد خورنده ای که باعث خرابی و یا کاهش کیفیت تیغه کرکره می شوند، بسیار مقاوم است و به مرور زمان کیفیت آن کاهش پیدا نخواهد کرد. از طرفی قابلیت ماشین کاری و عملیات حرارتی بسیار خوبی دارند. انجام عملیات حرارتی مزید بر علت شده و بیش از پیش استحکام و مقاومت را افزایش می دهند. از مزایای دیگر این تیغه ها می توان به قابلیت جوشکاری بهتر اشاره کرد.

به طور کلی تیغه آکرولی که در اراک تهیه می شود، از بهترین تیغه های آلومینیومی موجود در سطح بازار است. کلیه خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی این محصول بسیار خوب بوده و کیفیت بسیار مطلوبی برای تیغه های آکرول به ارمغان آورده است. همچنین کیفیت بالای  این تیغه ها باعث می شود تا بسیار بی صدا کار کند. از طرفی سطح ضد خش دارند. تیغه های آکرول از مواد خام و استاندارد درجه یک بسیار مرغوب تولید می شود.

آنالیز نمونه تیغه کرکره برقی آلما

تیغه کرکره برقی آلما

نتایج آنالیز

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه کرکره برقی آلما مشابه نمونه استاندارد آمریکایی AA1200 است. تیغه آلما از گروه یک طبقه بندی آلیاژ آلومینیومی می باشد. بر اساس آزمایش های انجام شده تیغه آلومینیوم آلما از آلومینیوم با خلوص بالا تهیه شده است، اما آلیاژهای آلومینیوم گروه یک از نرم ترین آلیاژهای آلومینیومی هستند و برای مصارفی که به مقاومت و استحکام بالا نیاز دارند، مناسب نیستند. به همین دلیل خالص بودن دلیل بر کیفیت بالاتر و بهتر نیست. از طرفی آلیاژهای این گروه جوش داده می شوند اما قابلیت جوشکاری پایین تری دارند، به همین دلیل برای نتیجه جوشکاری بهتر باید از متخصصین جوشکاری کمک گرفت. از طرفی این آلیاژ شرایط عملیات حرارتی ندارد، بنابراین با عملیات حرارتی نمی توان استحکام و مقاومت آن را افزایش داد.

آنالیز نمونه تیغه کرکره برقی جنرال

آنالیز تیغه کرکره برقی جنرال

نتایج آنالیز

بر اساس آنالیز های انجام شده تیغه کرکره برقی جنرال مشابه نمونه استاندارد آمریکایی AA1200 است که از گروه هشت طبقه بندی آلیاژ آلومینیومی می باشد. آلیاژ های این گروه اغلب صنعتی نیستند چرا که خواص مکانیکی و فیزیکی ضعیفی دارند. این تیغه ها معمولا از مواد اولیه ای بازیافتی تولید می شود و محصول نهایی کیفیت چندانی نخواهد داشت. به همین سبب استحکام تیغه های جنرال بسیار پایین است. از طرفی به هنگام بالا و پایین رفتن کرکره برقی سر و صدای زیادی ایجاد می شود.

 نمونه تیغه آلما

نتیجه گیری

تیغه آکرول از با کیفیت ترین تیغه های آلومینیومی بازار است و استحکام بسیار بالا دارد و بسیار کم صدا کار می کند. از طرفی امنیت بالایی دارد. همچنین مقاومت به خوردگی بالایی دارد و حتی در حمام اسید قرار داده شده است و کیفیت بسیار مطلوبی دارد. در مرحله بعد تیغه آلما گزینه مناسبی است اما به نسبت آکرول قیمت پایین تر، کیفیت پایین تر و استحکام کمتری دارد. همچنین سر و صدای بیشتری نسبت به تیغه آکرول دارد. تیغه های جنرال، کیفیت به مراتب کمتری نسبت به تیغه های آلما و آکرول دارند. 

لازم به ذکر است که تیغه آکرول از بیلت یا شمش آلومینیوم تهیه می شود که طی مراحلی اکسترود و ماشین کاری شده و تیغه آکرول به دست می آید. این در حالی است که تیغه های آلما و جنرال از ضایعات آلومینیومی تهیه می شود. بدیهی است که این تیغه ها کفیت پایین تری داشته باشد.

تعداد نمایش: 628 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 دی 1400 16:04

موارد مرتبط

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما