جمعه, 12 ارديبهشت 1399 04:05

پادکست سرعت موتور کرکره برقی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

 سوال مشتری در خصوص سرعت موتور کرکره برقی (موتور ساید)

با سلام

 

طرح سوال درباره سرعت موتور از مشتری:

خسته نباشید موتور کرکره برقی ما ساید با یوپی اس هست و درب کرکره برقی غضروفی میباشد و عرض کار 2.5  و اتفاع کار 2.80 میباشد ،متاسفانه کرکره برای بالارفتن 47 ثانیه زمان میبرد.این مشکل را با نصابی که درب را نصب کرکره بود مطرح کردم وگفتند به علت اینکه موتورسیم پیچ مس است . و دارای قدرت بالا هست بهمین دلیل سرعت کرکره پایین می باشد  میخواستم در اینباره از شما مشورت بگیرم. با تشکر

***

پاسخ کارشناس ایپاکو

با سلام،دوست عزیز اگر سیم پیچ موتور آلومینیوم یا مس باشد اثری برسرعت کرکره ندارد ونوع سیم پیچ فقط متاثربرقدرت و داغ کردن وسوختن موتور است.برای مثال اگر از موتوری که سیم پیچ آلومینیوم دارد به طور مکرر استفاده شود زودتر از موتوری که سیم پیچ مس دارد دچار سوختگی می شود. موتورهای ساید معمولی از لحاظ قدرت به دو مدل تقسیم میشود:

1:موتور220 ولت

2:موتور بک آپ دار(با یو پی اس دار) 24 ولت

 موتورهای 24 ولت درحال حاضر رایج ترین آن موتورهای/300/500/600/1000 کیلوهستند.

برای مثال شما فرض کنید که یک موتور 220 ولت اگر بخواهد وزن 300 کیلوگرمی را جا به جا کند چقدردنده گریبکس آن به تبدیل نیاز دارد

تا اینکه یک موتور 24 ولت بخواهد این کار را انجام دهد. پس هرچه سرعت موتور کمتر بشود در دور موتور بالا بتواند وزن را جابه جا کند.

به همین علت است که موتور های 24 ولت سرعت کمتری نسبت به موتور های 220 ولت دارند زیرا تبدیل گریبکس انها از فاصله ی تبدیلی  بیشتری برخوردارند.

 شما برای اینکه  بخواهید مشکل موتور را رفع کنید و موتور را تعویض نکنید می بایست پلیتی را که موتور برروی آن قرار دارد را تعویض کنید. ویژگی های پلیت موتور شما بدین شرح است :زنجیری که بر روی پلیت است به واسطه 2 قطعه خورشیدی که اولی به قطر7 الی 10 سانتی متر به موتور وصل است و دومی به قطر حدودا 25 سانتی متر به شفت وصل است و شما برای رفع مشکل باید از پلیتی که اصطلاحا پلیت پر سرعت نام دارد استفاده کنید،خورشیدی این پلیت که به شفت وصل است و باعث حرکت کرکره میشود قطری به اندازه حدودا 15 سانتی متر دارد. و این بدین معناست که هرچه خورشیدی کوچک تر باشد کرکره برقی  از سرعت بالاتری برخوردار میشود.

اگر نصاب از موتور 600 برای شما استفاده کرده باشد شما میتوانید بدون اینکه به موتور فشاری وارد شود پلیت راتعویض کنید و حدودا 20 الی 30 ثانیه بر زمان جابه جایی کرکره شما تاثیر میگذارد.

شایان ذکر است که اندازه خورشیدی موتور با یوپی اس و بی یو پی اس برابر است و تفاوت در سرعت گریبکس این دو موتور است.

توضیحات تکمیلی و مثال در خصوص سرعت موتور کرکره برقی ساید :

در کرکره های برقی سریع بالارونده (فست رول) از موتور 220 ولت ac استفاده میگردد و گشتاور موتور و گیربکس از ضریب درصدی کمتری مانند 1 به 30 استفاده میگردد که بتوان موتور سریعتر بالا و یا پائین رود که راهکار دیگر جهت موتور ساید در توضیحی که بالا داده شد میتوان از پلیت موتور ساید با خورشیدی کوچکتر استفاده نمود همانند سیستم دنده دوچرخه که هرچه خورشیدی چرخ بزرگتر باشد و خورشیدی رکاب کوچکتر سرعت کمتر میشود و فشار کمتری به دوچرخه سوار وارد میشود و میتواند مسیرهای سربالائی را راحتر رکاب زند اما سرعت کمتر است و اگر بلعکس عمل شود فشار بیشتری بیاورید سرعت بیشتر میشود.

اما میبایست توجه داشت تعویض خورشیدی پلیت در زمانی مجاز است که موتور کرکره برقی ساید متناسب با قدرت کرکره انتخاب شود برای مثال ابعادی که این مشتری عزیز مطرح نموده بودند با تیغه غضروفی که تقریبا هر متر مربع تیغه کرکره غضروفی 8الی 10 کلیوگرم می باشد و ابعاد 2.5 عرض و ارتفاع 2.8 که در مجموع 7 متر مربع میگردد . و با توجه به وزن تیغه کرکره غضروفی نهایتأ وزن کرکره حدود 70 کیلوگرم می باشد که با توجه به جاذبه زمین و موارد دیگر موتور 300 کیلوگرم با تعویض پلیت قابلیت این را دارد که بتوان با پلیت پرسرعت در این کرکره مورد استفاده قرار گیرد.

خدمت به شما افتخار ماست.

 

تعداد نمایش: 668 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 دی 1399 20:45

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما