پنج شنبه, 18 اسفند 1401 19:14

لوله مناسب برای کرکره برقی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
لوله مناسب برای کرکره برقی لوله مناسب برای کرکره برقی

لوله مناسب برای کرکره برقی با توجه به فاکتورهای مختلفی انتخاب می شود. لوله درام یا لوله شفت ، یکی از اصلی ترین اجزای درب اتوماتیک است.

درب اتوماتیک دارای قطعات مختلفی است که یکی از آنها ، لوله شفت یا درام است. لوله شفت ، همان لوله ای است که تیغه های کرکره برقی بر روی آن رول می شوند.

چگونگی عملکرد شفت کرکره برقی

لوله شفت کرکره برقی توسط موتور چرخانده می شود. زمانی که لوله چرخانده می شود ، تیغه های کرکره برقی در پیرامون لوله جمع می شوند. اجزای مختلفی از جمله صفحه پلیت ، اندکپ ، موتور و ... در چرخیدن لوله درام نقش دارند تا کرکره برقی باز و بسته شود.

لوله هایی که تیغه ها به دور آن می چرخند ، در اندازه 90 و 110 میلی متر وجود دارند. کاربرد هر یک از لوله ها متفاوت است. لوله هایی با قطر بزرگتر موجب تولید صدای کمتری در زمان رول شدن تیغه ها می شوند.

لوله مناسب برای کرکره برقی باید دارای قطر مناسبی باشد. اگر قطر لوله کرکره برقی کم باشد ، با استفاده از یک تبدیل ویژه و مخصوص می توان موجب افزایش قطر آن شد. معمولاً برای این لوله ها ، حلقه هایی درنظر گرفته تا از تماس مستقیم تیغه ها با شفت جلوگیری به عمل آورده و مانع از آسیب دیدن هر یک از آنها شد.

انواع قطر لوله شفت

لوله درام یا شفت در قطرهای مختلفی وجود داشته که انتخاب هر یک از آنها باید با توجه به نوع موتور و سایر مشخصات کرکره برقی انجام شود. بنابراین لوله 90 یا 110 میلی متری کرکره برقی را باید بر اساس مشخصات کرکره اتوماتیک به درستی انتخاب نمود.

برای هر یک از این لوله ها می توان از حلقه های حلزونی و یا تفلونی استفاده کرد. معمولاً برای هر یک لوله درام ، یک عدد حلقه درام به کار گرفته می شود. در انتخاب لوله مناسب برای کرکره برقی و حلقه آن ، دقت کنید که قطر داخلی حلقه درام با قطر خارجی لوله کاملاً یک اندازه باشد.

نکته حائز اهمیت این است که قطر لوله درام در سرعت کرکره اتوماتیک مؤثر است. زمانی که لوله درام به اندازه 360 درجه چرخیده ، تیغه کرکره به میزان دور تا دور مقطع آن در پیرامونش رول می شود. در نتیجه ، به هر اندازه که قطر لوله درام در اندازه بزرگتری باشد ، تیغه های بیشتری پیرامون آن رول می شوند. این مسئله موجب می شود که زمانی که با هر بار چرخش لوله ، تیغه های بیشتری به بالا رول شوند ، کرکره سریعتر باز شده و سرعت کرکره اتوماتیک بیشتر می شود.

انتخاب و خرید لوله مناسب برای کرکره برقی

بهترین لوله کرکره اتوماتیک را با توجه به نوع موتور انتخاب می کنند. اگر کرکره اتوماتیک دارای موتور توبولار باشد ، باید لوله 8 میلی متری برای آن انتخاب شود. لوله درام 8 میلی متری ، امکان قرارگیری موتور توبولار را به راحتی فراهم می کند. بنابراین برای تعبیه نمودن درست موتور توبولار باید لوله 8 میلی متری را برگزید. لوله های 8 میلی متری را برای ورودی هایی با پهنای سه متر و بلندای سه متر به کار می برند.

تنها نوع موتور کرکره برقی نیست که اندازه لوله را تعیین می کند. عامل دیگری در انتخاب نوع لوله اثرگذار هستند. به طور مثال برای تیغه های ده سانتی متری ، لوله های یازده را به کار می برند. این مسئله موجب می شود که تیغه ها بهتر روی لوله بنشینند.

حال لوله مناسب برای کرکره برقی بزرگ با پهنای حدود شش متر ، لوله 11 می باشد. اگر کرکره برقی در عرض بیش از 6 متر باشد ، باید برای آن از لوله های 16 الی 22 استفاده نمود. بهتر است شما انتخاب لوله ایده آل برای کرکره برقی را به متخصصان واگذار نموده و دخالتی در این مسئله نداشته باشید. نصابان و تکنسین ها با درنظر گرفتن تمامی ویژگی های کرکره برقی و شرایط نصب کرکره برقی ، درباره انتخاب نوع اجزای مناسب کرکره برقی از جمله لوله درام تصمیم گیری می کنند.

تقسیم بندی لوله درام کرکره اتوماتیک به لحاظ شکل ظاهری

دسته بندی دیگری برای انواع لوله درام کرکره اتوماتیک وجود دارد. بر این اساس لوله مناسب برای کرکره برقی را به دو نوع لوله هشت ضلعی و لوله گرد تقسیم می کنند.

لوله گرد کرکره اتوماتیک : لوله های گرد از جنس آهن می باشند. این لوله ها معمولاً در اندازه 8 ، 11 ، 15 و 22 در ضخامت های 1.8 و 2 میلی متر ساخته می شوند. لوله 8 برای موتور توبولار 120 و 140 نیوتون و موتور ساید 150 کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرد. اما لوله 11 مناسب موتورهای ساید 300 ، 500 و 600 کیلوگرم هستند. برای موتورهای 750 و 800 کیلوگرمی از لوله های 15 استفاده می شود. لوله های 15 برای موتورهای 1300 و 1500 مورد استفاده قرار می گیرند. لوله مناسب برای کرکره برقی را باید از بین لوله های گرد یا هشت ضلعی انتخاب کنید.

لوله هشت ضلعی کرکره اتوماتیک : لوله های هشت ضلعی در اندازه 6 و 8 سانتی متر می باشند. این لوله ها از جنس گالوانیزه هستند که بسیار مقاوم و مستحکم می باشند. لوله های هشت ضلعی در اندازه 6 را برای موتورهای 30 و 50 نیوتون و لوله های هشت ضلعی در اندازه 8 را برای موتورهای توبولار 60 ، 80 و 100 نیوتون به کار می برند. استفاده از لوله ای با اندازه نامناسب برای کرکره برقی ، پیامدهایی داشته و راندمان کرکره برقی را کاهش می دهد.

خرید لوله مناسب برای کرکره برقی

زمانی که شما اقدام به خرید یک کرکره برقی جدید می کنید ، تمامی اجزای آن توسط کارخانه خریداری و مونتاژ می شود. اما اگر لوله درام کرکره برقی شما ، آسیب دیده است و نیاز به تعویض دارد باید دقت زیادی در انتخاب لوله درام مناسب کرکره اتوماتیک خود داشته باشید.

مجموعه ایپاکو ، تولید کننده انواع درب اتوماتیک و تأمین کننده انواع قطعات آن می باشد. برای خرید انواع درب اتوماتیک و یا خرید قطعات مختلف آن ، با مجموعه بزرگ ایپاکو تماس حاصل کنید.

 

اطلاعات تکميلي

  • جستجوی مقالات: undefined
تعداد نمایش: 25 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 اسفند 1401 22:45

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما